Rusza ogólnopolska akcja "Wielkanoc z PCK"
Rozpoczęła się XII edycja zbiórki świątecznych gadżetów dla podopiecznych i chorych Oddziału Przewlekłej Terapii w Grudziądzu.
Nasza szkoła kolejny raz bierze udział w akcji charytatywnej na prośbę Oddziału Rejonowego PCK w Grudziądzu. Prosimy całą społeczność szkolną o włączenie się w zbiórkę pisanek, baranków, koszyczków, torebek i innyh drobnych gadżetów związanych ze świętami wielkanocnymi, które należy składać do 16 marca br. w sali nr 40 (u p. Jolanty Guściory-Urban).
Przedświąteczna zbiórka książek i gier dla dzieci.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w organizowaną przez Oddział Rejonowy PCK w Grudziądzu zbiórkę książek i gier dla dzieci.
Akcja związana była z organizacją corocznej Gwiazdki Czerwonokrzyskiej dla podopiecznych OR PCK w Grudziądzu. Zbiórka trwała do 20 grudnia r. Zebrane w szkole artykuły zostały przekazane do biura oddziału przez koordynatora ds. współpracy szkoły z PCK p. J. Guściorę-Urban. Wszystkim uczniom, którzy ofiarowali rzeczy na ten szczytny cel - serdecznie dziękujemy.
Miejska kwesta Mikołajowa PCK
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Oddział Rejonowy PCK w Grudziądzu zorganizował w grudniu na ulicach miasta i w marketach kwestę,
zapraszając do udziału młodzieżowych wolontariuszy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Kwesta trwała cztery dni, a pozyskane środki przeznaczono na zakup artykułów do paczek dla 190 dzieci z rodzin ubogich Grudziądza i rejonu. W pozyskanie środków aktywnie włączyli się uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły: Marta Przyborska, Eliza Warzocha, Maciej Kotuła i Remigiusz Sumara z klasy III A oraz Emilia Dalka i Oliwia Kornacka z klasy III B. Dziękujemy uczniom za bezinteresowną pomoc i pracę na rzecz drugiego człowieka.
Wyprawka dla żaka
Wrzesień to czas na coroczną, ogólnopolską kampanię PCK - "Wyprawka dla żaka".
Już po raz XVIII - sty Oddział Rejonowy PCK w Grudziądzu zorganizował akcję charytatywną, polegającą na zbiórce przyborów szkolnych dla dzieci i młodzieży z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. W zbiórce zorganizowanej 15 września w grudziądzkim markecie Auchan uczestniczyło dziesięciu wolontariuszy z naszego gimnazjum: z klasy IIIA i IIIB - Marta Przyborska, Anna Cierznikowska, Eliza Warzocha, maciej Kotuła, Jakub Matulewski, Alicja Żuhowska, Aleksandra Zabrocka, Natalia Neumann, Lemanowicz Hanna i Aleksandra Glajcar. Dziekujemy uczniom za zaangażowanie w pracę wolontariacką.
Praca uczniów i nauczycieli doceniona przez Prezydenta Miasta
Corocznie, na zakończenie roku szkolnego Prezydent Grudziądza zaprasza do Urzędu Miasta uczniów i nauczycieli, tj. finalistów i laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którym wręcza nagrody za osiągnięcia edukacyjne. Uczniom towarzyszą nauczyciele-opiekunowie. Na uroczystej gali nie mogło zabraknąć naszego laureata konkursu przedmiotowego z chemii i jednoczesnie finalisty konkursu przedmiotowego z matematyki - Michała Gniewkowskiego z klasy III A. Gratulacje z rąk prezydenta p. Roberta Malinowskiego i Naczelnika Wydziału Edukacji p. Andrzeja Cherka odebrała także nauczycielka chemii - p. Jolanta Guściora -Urban.
2Zwiastuny wiosny w obiektywie
Wystawą fotografii otwartą w pierwszym dniu wiosny zakończyła się realizacja kolejnego projektu edukacyjnego dla uczniów klas drugich gimnazjum. W projekcie wzięło udział ośmioro gimnazjalistow: Anna Cierznikowska i Eliza Warzocha z kl. II A oraz Nadia Przybył, Kacper Ciepłuch, Patryk Paczkowski, Radosław Laskowski, Dominik Elwertowski i Łukasz Lewicki z kl. II B. Opiekę nad realizacją kolejnych etapów projektu sprawowała p. mgr Jolanta Guściora-Urban, nauczyciel biologii i chemii. Wystawę na parterze szkoły (wejście główne) można oglądać do 30 marca br.
Deszczowo, wietrznie i słonecznie ...
Zmienna aura towarzyszyła uczniom klasy II b, którzy 21 marca br. przywitali wiosnę na wspólnym spacerze po Grudziądzkiej Starówce. Docelowym punktem programu wycieczki było "zdobycie" wieży Klimek na Górze Zamkowej. Spalone kalorie po dwugodzinnym marszu uczniowie wraz z wychowawcą uzupełnili podczas wspólnego posiłku.
Prymus Pomorza i Kujaw
W bieżącym roku szkolnym Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozpoczął realizację 7-letniego projektu stypendialnego skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego województwa. Celem projektu jest zapewnienie wsparcia finansowego dla uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych i przedsiębiorczości. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Stypendystką I edycji projektu została Magdalena Gralak z klasy II A . Opiekunem dydaktycznym uczennicy jest mgr Jolanta Guściora - Urban, nauczyciel biologii i chemii. Gratulujemy i życzymy Magdzie sukcesów naukowych.
XXV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK - etap rejonowy
W piątek, 02 grudnia br. odbył się w naszej szkole etap rejonowy XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 30-stu przedstawicieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W etapie okręgowym, który się odbędzie w marcu 2017r., rejon grudziądzki będą reprezentowały laureatki I miejsca etapu rejonowego na poziomie gimnazjum i na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej. Nasze drugoklasistki - Natalia Lewandowska i Magda Machaj uplasowały się na IV i V miejscu. Gratulujemy!
4Konkurs przedmiotowy z chemii - etap rejonowy.
29 listopada br. po raz 11-sty w naszej szkole odbył się etap rejonowy konkursu przedmiotowego z chemii.
Uczestniczyli w nim gimnazjaliści z miasta i powiatu grudziądzkiego oraz wąbrzeskiego, świeckiego i chełmińskiego. Zebranych uczniów i nauczycieli - opiekunów przywitała wicedyrektor szkoły p. E. Brzezińska. Uczniowie w czasie 90 minut rozwiązywali test konkursowy przygotowany przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Na wyniki zmagań konkursowych, które będą opublikowane na stronie KO, czekamy do 05 grudnia. 2016r.
3Profilaktyka jamy ustnej - spotkanie ze stomatologiem.
W październiku br. uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wg ustalonego harmonogramu i pod opieką nauczycieli udawali się z wizytą do gabinetu stomatologicznego na bezpłatny przegląd jamy ustnej.
Lekarze stomatolodzy Państwo Bogumiła i Maciej Marosek już po raz drugi przyjęli uczniów w swoim gabinecie przy ulicy Morcinka w Grudziądzu. Każdemu uczniowi po wizycie w gabinecie została przekazana informacja zwrotna o stanie zdrowotnym jego uzębienia. Uczniowie zostali obdarowani także tubkami z pastą do zębów. Dzisiaj, 18 listopada Pan Maciej Marosek odwiedził uczniów w szkole. Odbyły się dwie prelekcje tematyczne - jedna dla szkoły podstawowej, druga dla gimnazjum, podczas których uczniowie pogłebili swoją wiedzę na temat przyczyn i zapobiegania próchnicy oraz właściwych sposobów czyszczenia zębów. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań naszemu gościowi. Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują za przybycie i cenne informacje z zakresu profilaktyki i leczenia próchnicy oraz za opiekę stomatologiczną.
XXV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK - etap szkolny
Ruszyła XXV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, organizowanej przez Zarząd Główny PCK w Warszawie.
Etap podstawowy (szkolny) odbył się w piątek 18 listopada br. W naszej szkole wzięło w nim udział 10-ciu gimnazjalistów. Test dostarczony przez organizatora obejmował wiedzę z zakresu składników pokarmowych i zdrowego odżywiania, profilaktyki chorób cywilizacyjnych i społecznych, walki z nałogami, aktywności ruchowej oraz z zakresu działalności PCK. Najwyższe wyniki uzyskały uczennice klasy II B - Magdalena Machaj i Natalia Lewandowska, które, zgodnie z regulaminem w/w olimpiady, będą reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym w dniu 02 grudnia br. Gratulujemy !
Gala z okazji 95 lecia Ruchu Młodzieżowego PCK
04 listopada br. w auli Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu odbyła się uroczystość zorganizowana przez Zarząd Oddziału Rejonowego PCK i Grupę Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, na którą zaproszenie otrzymali szkolni koordynatorzy ds współpracy z OR PCK. Zaproszonych gości przywitała prezes Zarządu OR PCK p. Róża Lewandowska. Młodzież szkół ponadgimnazjalnych przedstawiła historię ruchu młodzieżowego PCK oraz obecne kierunki pracy instruktorów. Podczas uroczystości uhonorowano pamiątkowymi statuetkami i podziękowaniami nauczycieli-opiekunów działalności czerwonokrzyskiej w szkołach. Z naszej szkoły otrzymały je p. Aleksandra Jasińska i p. Jolanta Guściora-Urban.
Etapy szkolne konkursów przedmiotowych rozpoczęte
12 października br. rozpoczęły się etapy szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty.
Pierwszym przedmiotem, z którym zmagali się nasi gimnazjaliści, była biologia. Wymagane regulaminem konkursów wyniki osiągnęli:
Magdalena Gralak z klasy II A i Michał Gniewkowski z klasy III A. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie rejonowym.
Nie daj szans AIDS. Bądź odpowiedzialny.
Dwudziestu gimnazjalistów uczestniczyło w kilkugodzinnym szkoleniu prowadzonym przez wolontariuszy Oddziału Rejonowego PCK w Grudziądzu.
OR PCK już po raz drugi realizował zadanie publiczne wspierane przez UM w Grudziądzu. Program profilaktyczny z zakresu AIDS-HIV skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Dzięki zmultimedializowanym klasom szkolenie mogło odbyć się na terenie naszej szkoły.
Wiosenne porządki w klasie
Nadejście wiosny to doskonały czas dla rozwoju roślin, które są nieodłącznym elementem naszego otoczenia.
Aby mogły spełniać swoje zadania należy o nie dbać. Wykorzystując swoją wiedzę o możliwości wegetatywnego rozmnażania roślin uczennice klasy I b wykonały szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które nie tylko umożliwią dalszy rozwój roślin, ale przede wszystkim upiększą salę 40. Rodzicom uczniów klasy dziękujemy za zakup potrzebnych materiałów.
Łukasz Kozianowski Laureatem Konkursu Przedmiotowego z Chemii
W sobotę, 20 lutego 2016r. odbył się we Włocławku etap wojewódzki Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
Wśród 169-ciu uczestników znalazł się reprezentant naszego gimnazjum. Łukasz rozwiązał test konkursowy oraz siedem zadań tekstowych uzyskując wymagany do tytułu laureata 80% próg punktowy. Uczeń przygotowywał się do udziału w finale konkursu wiele tygodni, pod czujnym okiem nauczyciela chemii. Serdecznie gratulujemy !
nauczyciel chemii mgr Jolanta Guściora - Urban
Łukasz Kozianowski Laureatem Konkursu Przedmiotowego z Chemii
W sobotę, 20 lutego 2016r. odbył się we Włocławku etap wojewódzki Konkursu Przedmiotowego z Chemii.
Wśród 169-ciu uczestników znalazł się reprezentant naszego gimnazjum. Łukasz rozwiązał test konkursowy oraz siedem zadań tekstowych uzyskując wymagany do tytułu laureata 80% próg punktowy. Uczeń przygotowywał się do udziału w finale konkursu wiele tygodni, pod czujnym okiem nauczyciela chemii. Serdecznie gratulujemy !
nauczyciel chemii mgr Jolanta Guściora - Urban
Polski Czerwony Krzyż - misja i historia stowarzyszenia
Misją Polskiego Czerwonego Krzyża jest zapobieganie ludzkim cierpieniom i łagodzenie ich skutków oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji na tle narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił, przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.”
Henry DunantZałożycielem i twórcą ruchu Czerwonego Krzyża jest Henry Dunant (1828-1910), kupiec szwajcarski z Genewy, pierwszy laureat pokojowej Nagrody Nobla (1901).
W 1859 r., w drodze na spotkanie z cesarzem, przejeżdża koło włoskiego miasteczka Solferino, gdzie dogorywa najkrwawsza w ówczesnej Europie (obok bitwy pod Waterloo) – bitwa pod Solferino, stoczona między armią austriacką a sprzymierzonymi siłami francusko-włoskimi. Liczba ofiar przekracza 40 000. Obok ciał zabitych, których nikt nie zbiera z pola walki, umierają w męczarniach tysiące rannych żołnierzy. Niewielkie i źle zorganizowane wojskowe służby medyczne są bezradne wobec ogromu nieszczęścia.
Dunant, choć nie ma żadnego przygotowania medycznego, stara się pomóc rannym i umierającym. Przerażające doświadczenia nie dają mu spokoju i po dwóch latach pisze książkę "Wspomnienie Solferino", gdzie proponuje powołanie we wszystkich krajach stowarzyszeń pomocy, których przeszkoleni wolontariusze mogliby nieść ratunek rannym na polu walki. Aby wolontariusze byli bezpieczni, muszą się wyróżniać przy pomocy znaku, powszechnie uznawanego przez wszystkie strony konfliktu i dającego status pełnej neutralności. Tak rodzi się idea Czerwonego Krzyża.
W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. 18 stycznia 1919, z inicjatywy Stowarzyszenia Samarytanin Polski, zwołano naradę wszystkich istniejących na ziemiach polskich organizacji kierujących się w działaniu czerwonokrzyskimi ideałami. Organizacje te podczas narady odbywającej się pod patronatem Heleny Paderewskiej utworzyły Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Pierwszym prezesem organizacji został Paweł Sapieha. W 1927 roku Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już prawie 100 lat.